Az már korábbról ismeretes, hogy jeltárcsákat, terepi illesztőpontokat alkalmazva milliméteres pontossággal össze tudjuk fűzni lézerszkennelt álláspontjainkat.
Ez az ún. regisztrációs munkafolyamat a csúcskategóriás szkennerek esetén elvégezhető már a terepi mérés során is – vagy akár szoftveres utófeldolgozással -, azonban mindez némi felhasználói gyakorlatot és földmérési háttérismeretet kíván meg. Utólagos szoftveres, pontfelhő alapú automatizált illesztési módszerekről is írtunk már, ezekkel viszont az 1cm-es illesztési pontosság garantálható csupán.
Most elérkezett az idő, hogy egy olyan rendszert mutassunk be, amely 2-3 milliméteres pontossággal autonóm módon végzi el ezt a feladatot valós időben!
A Leica RTC360-as lézerszkenner egyszerre több szenzor adatait kiértékelve tudja meghatározni egy adott álláspontból a következő álláspontra mutató vektort.
A szenzorok:
LiDAR
kamerák
beépített GNSS antenna
IMU (gyorsulás- és dőlésmérők)
altiméter
mágneses iránytű
Vizuális Inerciális Rendszer (VIS)
A VIS 5 kamera segítségével azonosít fix pontokat a terepen miközben álláspontról álláspontra visszük át a bekapcsolt állapotban lévő szkennert. Így fotogrammetriai kiértékelést felhasználva, becsült pozíciókkal javítja az IMU méréseit, mentesítve a trajektória elcsavarodásától. Mindehhez még a műholdas lefedettség melletti GNSS pozíció, a tengerszint feletti magasság érzékelése és a mágneses északtól való elhajlás érzékelése is segíti az eszközt.
Kétmillió pont/másodperc szkennelési sebességgel és 432 Megapixeles HDR gömbpanoráma készítésével mindössze 2 perc alatt végez egy állásponton.
Üdvözlettel a Leica Geosystems magyarországi csapata
Ⓒ 2023 – Leica Geosystems Hungary Kft. – Minden jog fenntartva.
You must be logged in to post a comment.