
Ezen a héten Alastair Green-t hívtuk meg a Leica Captivate oktató sorozatába, hogy bemutassa nekünk az Inspect Surface felületvizsgáló applikációt, amely 2015. november 23-án jelent meg. Az ő szavaival élve pedig: “Egyszerűen briliáns!” Leírásunkból kiderül, miért is gondolja így.
A Leica Captivate v1.30-al egyidejűleg egy új alkalmazás, az Inspect Surface, is megjelent. Mesélnél nekünk erről az applikációról, kérlek?
Egyszerűen szólva, az Insepct Surface alkalmazás briliáns! Ahogyan a neve is sugallja, a felhasználó különböző geometriai felületeket tud vizsgálni általa.
Ez pedig a következőt jelenti…
Először is, a felhasználó definiál egy vonatkoztatási felületet, ami lehet például egy előre tervezett felületelem. Ez lehet akár egészen egyszerű is, mint egy vízszintes sík reprezentálása egyetlen pontként, – például egy magasság, amely egy betonalap felső síkja lesz a zsaluzat kiöntését követően. A következő lépés az összevetés a valósággal, vagyis a valós felületre végzett mérések általi modell és a tervezett felület összehasonlítása. Az előző példát folytatva, az elkészült beton alaptest leszkennelhető az MS60-as MultiStation-nel, vagy megmérhető egy hagyományos mérőállomással. A megmért fizikai valóságot összehasonlítva a tervezett modellel a felhasználó egy színskálával prezentált felületként tekintheti meg azok egymástól való eltéréseit.
A következő képernyő-kivágaton mindez szépen bemutatható. A beszkennelt betonfelület összehasonlításra került a tervezett felülettel. Természetesen a betont nem lehet úgy kiönteni, hogy felső felülete tökéletes sík legyen a megkötés után, ezért a színezett modellen kisebb völgyek és dombok láthatóak. A kék területek jelzik a képen, ahol a betonfelület alacsonyabban fekszik a kelleténél, a piros területek pedig magasabban.
Látható az is, amint a felhasználó megérinti a piros terület egy részét a kijelzőn, így számszerű információ is megjelenik az eltérésről: 4,9 mm-rel magasabb a tervezettnél a jelölőháromszög adott pozíciójában.
Rendben – de hogyan jelezheti a felhasználó a művezetőnek, hogy a betonalap mely területrészei igényelnek utómunkát?
Egészen egyszerűen! A felugró menüből kiválasztva a Fordulás pontra funkciót a műszer a megjelölt pontra fog fordulni, a vörös lézerjel pedig egyértelműen mutatni fogja a művezetőnek, hogy hol javítsanak a munkán.
Ez tényleg nagyszerűen hangzik! Ezek szerint vissza se kell térni az irodába?
Pontosan. Éppen ebben rejlik az applikáció ereje: a döntések rögtön a terepen meghozhatók. Képzeld csak el, ezzel mennyi időt, energiát és költséget spórolhatsz. Korábban a felhasználónak meg kellett mérnie a betonalapot, visszatérni az irodába, beimportálni az adatokat egy szoftverbe, analizálni a felületet, kinyomtatni az eredményeket és visszatérni az építkezés helyszínére, majd további mérésekkel kijelölni a művezető számára az utómunkát igénylő felületdarabot. Mindezek a folyamatok most másodpercek alatt lezajlanak!
Milyen esetekben lehet hasznos még az alkalmazás?
Azt hiszem, ez csak a felhasználó fantáziáján múlik. Többek között használható falak, objektumok függőlegességének vizsgálatára, silók pozíciójának ellenőrzésére, vagy völgyzáró gátak szerkezetének mozgásvizsgálatára és még sok-sok más esetre, amelyek mindegyikénél rengeteg időt tudunk megspórolni az alkalmazás által. A következő képeken néhány példa látható.
Fal függőlegességének vizsgálata
Siló pozíciójának vizsgálata
Gátfal mozgásvizsgálata
Alagút alakvizsgálata
Út felületének vizsgálata
Mely műszerek képesek használni az alkalmazást?
Az alkalmazás kizárólag a Leica Captivate-n belül elérhető, SmartWorx Viva esetén nem. A CS20 kontrolleren, CS35 tableten és a TS16, TS60, MS60 műszerek fedélzetén is fut. Amennyiben a CS20 vagy CS35 valamelyikén futtatod az applikációt, bármely mérőállomás használni tudja, amelyekre ezek a vezérlők csatlakoztathatók.
Akkor nem kimondottan a MultiStation-re készült?
Nem, minden mérőállomás képes használni – csupán meg kell mérni az adott pontokat a szokásos módon, majd ezeket összehasonlítani a tervezett felülettel. De természetesen sokkal gyorsabb nagymennyiségű pontok mérése az MS60 MultiStation által.
Miként ismerheti meg a felhasználó még jobban az applikációt?
A legjobb módja a következő, feliratozott videó megtekintése. Érdemes az elejétől a végéig figyelemmel követni, mivel négy felhasználási területet is lefed – bár, ahogy említettem is, biztos vagyok benne, hogy a felhasználók sokkal több ilyen területet fognak találni.
Üdvözlettel,
Leica Geosystems
magyarországi csapata
You must be logged in to post a comment.